Wojciech Siudmak: wystawa przygotowana przez artystę dla Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym, pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniu: wystawie rzeźb według projektów Wojciecha Siudmaka.
Specjalnie dla Politechniki Wrocławskiej i Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Wojciech Siudmak przygotował serię oryginalnych projektów, które zostały zeskanowane i odtworzone w technice druku 3D na Wydziale Mechanicznym.
Opis chemii związanej z procesami druku powstał na Wydziale Chemicznym naszej uczelni. Jest to pierwsza w Polsce wystawa rzeźb 3D opartych na projektach W. Siudmaka, owoc współpracy artysty z wrocławskimi inżynierami, którzy wykorzystują nowoczesne technologie. Wystawa pozwoli wszystkim uczestnikom Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, fanom science fiction i fantasy oraz miłośnikom sztuki na nowo zobaczyć i docenić siłę nieskrępowanej wyobraźni Wojciecha Siudmaka.
Wojciech Siudmak od wielu lat należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów. Jego prace przeniknęły do popkultury, inspirując takich twórców, jak Federico Fellini czy George Lucas.
Wojciech Siudmak jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie Dalego, Magritte’a i Chirico. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji science fiction we Francji, Niemczech i Ameryce.
W Polsce znany jest rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka, a od 2004 miłośnikom twórczości Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Niedawno artysta ukończył rozpoczętą w 2005 r. monumentalną pracę nad rysunkami do cyklu Diuna, Franka Herberta, całością dzieł Philipa K. Dicka oraz nokturnów F. Chopina.
Powiedzieli o Siudmaku:
Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania
George Lucas, twórca „Gwiezdnych wojen”
„Uwielbiam styl halucynacyjny sztuki Siudmaka wpisującej się w wielką tradycję surrealizmu, do której zaliczam innych moich ulubionych artystów, jak Dalí, Bacon i Magritte”
John Harrison, producent filmu „Diuna”
„Od lat zgłębiam świat jego twórczości. W ten sposób łączę się z nim w jego marzeniach o obrazach ze świata za horyzontem. Siudmak ze spokojem panuje nad swoim niesamowitym szaleństwem. Posiada boski dar materializowania swojej wyobraźni”
Jean-Jacques Annaud, twórca filmów „Imię róży” i „Siedem lat w Tybecie”
Wystawę oglądać będzie można w dniach 16-20 września 2024 r. w holu na parterze budynku D-21, plac Grunwaldzki 11 we Wrocławiu. Wystawa czynna będzie codziennie w godzinach 9:00-14:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.