top of page

O festiwalu

elzbieta_pwr.png

prof. dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, pełnomocnik rektora Politechniki Wrocławskiej ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Zapraszamy Państwa do udziału w 27. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Trenuj umysł”.​

 

Hasło nawiązuje zarówno do XXXIII Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Paryżu, jaki do setnej rocznicy zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich w tym samym mieście, oraz ustanowionego przez parlament RP Roku Polskich Olimpijczyków. Wrocławska część DFN zaplanowana jest na okres 14-20.09.2024 r., czyli – jak w ubiegłym roku – od soboty do piątku.

Pierwszego dnia odbędzie się inauguracja połączona z Miasteczkiem Naukowym (dawny Park Wiedzy oraz prezentacje uczelni). Dzień ostatni (stanowiący zarazem początek edycji regionalnej) to uroczysta gala finałowa na Politechnice Wrocławskiej oraz Noc Naukowców.

Festiwal Nauki jest świetną okazją do pokazania specyfiki, sposobu nauczania i osiągnięć naukowych politechnicznych wydziałów i pokazania synergii pomiędzy nimi. Zapraszam Państwa serdecznie do uczestnictwa w tym wspaniałym przedsięwzięciu. W części wydarzeń, przygotowywanych głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, będziemy nawiązywać do hasła festiwalowego oraz do osiągnięć patronów roku 2024 (choć nie ma wśród nich naukowca reprezentującego nauki ścisłe).

Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach wiodących DFN, zaplanowanych na Politechnice Wrocławskiej.

Na 16 września (poniedziałek) tradycyjnie już planujemy kolejną debatę oksfordzką, tym razem nawiązującą do Roku Polskich Olimpijczyków i paryskich Igrzysk. Sport to temat- rzeka, często gościmy na DFN popularnych zawodników, np. Jerzego Dudka, Mariusza Czerkawskiego, Renatę Mauer, Pawła Rańdę czy Maję Włoszczowską. Niedawno, w ramach DFN w 2021 r, wraz z dolnośląskimi olimpijczykami zastanawialiśmy, jak różne dziedziny nauki wpływają na rozwój ich dyscyplin i osiągane wyniki. Podczas tegorocznej debaty dwie drużyny reprezentujące sportowe licea będą się spierać o to, czy szlachetne idee sportowej rywalizacji w duchu fair play mają nadal sens. Czy liczy się udział w igrzyskach, czy tylko walka o zwycięstwo? Czy postępująca komercjalizacja nie zabiła ducha olimpijskiej rywalizacji? Czy walka z dopingiem w sporcie skazana jest na porażkę? Do loży oceniającej wystąpienia zapraszamy wrocławskich rektorów i naukowców- oni wskażą drużynę, której argumenty będą miały większą siłę przekonywania.

Mottem kolejnego zaplanowanego przez nas wydarzenia, złożonego z trzech interesujących spotkań niech będą słowa Franka Herberta, autora „Diuny”:

jeśli musicie oddawać czemuś cześć, to czcijcie życie...wszelkie życie, do ostatniej pełzającej drobiny! W nas wszystkich jest piękno życia!”

to4_edited_edited.jpg
Twarze Agaty_foty_02_edited.jpg

Agata di Masternak:

wystawa, film, spotkanie z artystką

Zapraszamy do udziału w serii wydarzeń poświęconych wyjątkowej artystce i gościowi specjalnemu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Agacie di Masternak.

Chcielibyśmy, żeby to szczególne wydarzenie, pokaz filmu „Twarze Agaty” oraz spotkanie z jego bohaterką, artystką Agatą di Masternak, zachęcało uczestników do dbania o swoje zdrowie, do regularnych badań, aby w porę można było zareagować i podjąć walkę z chorobą, zwłaszcza z nowotworem. Udział w spotkaniu z Agatą di Masternak wezmą również lekarze onkolodzy, pacjenci, którzy przeszli przez koszmar raka, rodziny, które straciły bliskich z powodu tej choroby, ale także naukowcy, którzy pracują nad nowymi lekami. Szczególnie ważnym elementem będzie film poświęcony mieszkającej w Londynie artystce, mieszkającej która w malarstwie odnalazła sens życia i siłę do walki z chorobą. Specjalnie dla DFN przygotowana została też wystawa obrazów Agaty di Masternak – jedyna w swoim rodzaju, jedna z pierwszych tego rodzaju nie tylko we Wrocławiu, ale i w kraju, ponieważ powstała z użyciem farb, których barwa zmienia się pod wpływem oddziaływania ze światłem. Spotkanie z artystką, pacjentką, lekarzami, naukowcami będzie chyba najprawdziwszym i najbardziej bezpośrednim przekazem mogącym nieść nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Wspaniałą ambasadorką profilaktyki w walce z rakiem jest liderka dostępności na Politechnice Wrocławskiej, dr Nina Hutnik, która też zgodziła się na udział w planowanym wydarzeniu.

​​Wydarzeniem z pogranicza nauki i sztuki jest również planowana przez nas wystawa prac Wojciecha Siudmaka, światowej sławy polskiego malarza i rzeźbiarza, mieszkającego od kilkudziesięciu lat w Paryżu. Jego perfekcyjne, przemyślane w każdym szczególe prace nie pozostawiają nikogo obojętnym – można w nich odnaleźć radość i optymizm, tajemnicę, czasem przestrogę.

Nazywany przez niektórych polskim Salvadorem Dalim, jest on zaliczany do twórców nurtu określanego jako realizm fantastyczny. Znany jest między innymi jako autor okładek i ilustracji do „Diuny” przywoływanego już Franka Herberta. Jego wizje zainspirowały reżysera filmowej adaptacji powieści, Jacques’a Villenueve’a. Z Wojciechem Siudmakiem mieliśmy już okazję współpracować podczas organizacji wystawy plenerowej „Chemia w malarstwie” i od tego czasu utrzymujemy stały kontakt, prowadząc regularne rozmowy o sztuce i o życiu. Tym razem w organizację wydarzenia włączeni są również naukowcy z Wydziałów Architektury i Wydziału Chemicznego, oraz Wydziału Mechanicznego.  Myślę, że do obejrzenia wystawy nie trzeba nikogo namawiać. Czujemy się wyróżnieni możliwością jej zorganizowania.

Mam nadzieję, że zachęciłam Państwa do uczestnictwa w kolejnej, XXVII edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Z każdym rokiem staramy się podnosić poziom atrakcyjności proponowanych wydarzeń, zarówno pod względem jakości, oryginalności czy rangi przedsięwzięcia, nawiązując przy tym do aktualnych wydarzeń.

prof. dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska,

pełnomocnik rektora Politechniki Wrocławskiej
ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

ws-2.jpg

Wojciech Siudmak:

wystawa przygotowana dla DFN przez artystę

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym, pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniu: wystawie rzeźb według projektów Wojciecha Siudmaka.

logo PWr białe poziom  bez tla.png

AKTUALNI KOORDYNATORZY WYDZIAŁOWI DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI
NA POLITECHNICE WROCŁAWSKIEJ:

  • dr inż. arch. Anna Wojtas-Harań, Wydział Architektury

  • dr hab. inż. Monika Podwórna, prof. PWr, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

  • prof. dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, Wydział Chemiczny

  • dr inż. Ewa Frączek, Wydział Informatyki i Telekomunikacji

  • dr hab. inż. Piotr Serkies, prof. PWr, Wydział Elektryczny

  • dr inż. Danuta Szyszka, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

  • dr inż. Sylwia Szczęśniak, Wydział Inżynierii Środowiska

  • dr inż. Anna Zabłocka-Kluczka, Wydział Zarządzania

  • dr inż. Adam Jaroszewicz, Wydział Mechaniczno-Energetyczny

  • dr inż. Sylwia Szotek, Wydział Mechaniczny

  • dr inż. Anna Hajdusianek, prof. PWr, Wydział Podstawowych Problemów Techniki

  • dr hab. inż. Andrzej Sikora, prof. PWr, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

  • dr hab. inż. Piotr Więcek, Wydział Matematyki

  • mgr Agnieszka Czajkowska-Masternak, Wydział Medyczny

  • mgr Anna Kania, Studium Języków Obcych

  • mgr Jakub Osóbka, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

  • Aleksandra Zwardoń, Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

bottom of page