W drugiej połowie września od kilkudziesięciu lat korytarze Politechniki były zawsze wypełnione odwiedzającą nas młodzieżą – i nie tylko. Wszystko za sprawą bogatej oferty zajęć, dostosowanych do różnych grup odbiorców, przygotowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Naszą festiwalową misją jest upowszechnianie i promowanie nauki, zachęcanie do zdobywania i pogłębiania wiedzy. W tegorocznej edycji na naszych gości czekało ponad 400 wydarzeń. Dziękuję w tym miejscu wszystkim Państwu zaangażowanym w przygotowanie festiwalowych imprez. Mam nadzieję, że zaplanowane spotkania, które nie mogły się odbyć, są tylko odłożone w czasie. Niestety, mimo ogromnego postępu nauki nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi zdarzeniami, a szczególnie nad żywiołami. Wisiało nad Wrocławiem widmo powodzi. Opady deszczu, które to wywołały, sprowadził niż genueński nazwany Boris. I choć takie zjawiska zdarzały się „od zawsze”, zastanawiające jest to, że ćwierć wieku po wielkiej powodzi na południu Polski (1997 r.) mamy do czynienia ze zjawiskiem o podobnej skali, często uderzającym w te same miejscowości.
Inauguracja festiwalu
W związku z działaniami związanymi przede wszystkim z ochroną ludności i naszej uczelni przed zagrożeniem powodziowym podjęto decyzję o przerwaniu Festiwalu. DFN zainagurowany Miasteczkiem Naukowym w sobotę na Akademii Wychowania Fizycznego, trwał jeszcze do poniedziałku, między innymi na Politechnice.. W Miasteczku Naukowym naszą uczelnię reprezentowała profesor Anna Hajdusianek ze swoimi interesującymi eksperymentami fizycznymi. Wiele spotkań polega na aktywnym udziale w festiwalowych wydarzeniach. Taką okazję stwarza tradycyjny punkt festiwalu na Politechnice Wrocławskiej, jakim jest Debata Oksfordzka, którą w tym roku w sposób mistrzowski poprowadziła wychowanka profesora Jana Miodka, dr Justyna Janus-Konarska. Tegoroczna edycja debaty nawiązywała do Roku Polskich Olimpijczyków i paryskich igrzysk, a temat brzmiał: „Fair play czy tylko play: o rywalizacji w sporcie”.
Centrum Festiwalowe oraz wydarzenia na Politechnice Wrocławskiej
Zwycięską drużynę z Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce reprezentowali uczniowie: Natalia Gliga, Mikołaj Markowski i Aleksander Smoliński, którzy bronili tezy: „Idea czystej, sportowej rywalizacji nadal ma sens”. Opiekunem drużyny była pani Karolina Żarnowska. Ich rywale z Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Piastów Śląskich z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu w składzie: Borys Rachmiel, Joanna Jóźwik, Sofija Bondaruk argumentowali, że „We współczesnym świecie idea szlachetnej sportowej rywalizacji utraciła swój sens”. Opiekunem tej drużyny był pan Artur Grabowski. Wyboru zwycięzców dokonała Rada Mędrców w składzie: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, dr Łukasz Prus, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Dariusz Jagielski, dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej, prof. Adam Sieradzki, Katedra Fizyki Doświadczalnej, Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Politechnika Wrocławska, Robert Jarosz, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Politechnika Wrocławska, dr Renata Kopczyk, Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych, Wydział Zarządzania, Politechnika Wrocławska.
Bogatą relację z tego wydarzenia i innych spotkań, które udało się w tym dniu przeprowadzić, możecie Państwo oglądać poniżej. Część odwołanych zajęć odbędzie się w ramach Nocy Politechniki. Zapraszamy do śledzenia strony PWr!
Elżbieta Wojaczyńska
Comments